Povídání o MUDech…

V dnešní době už je problém neslyšet zkratku MMORPG (Massive Multiplayer On-line RPG). Je všude – v časopisech, televizi, rádiu… Navíc není MMORPG nic, co by bylo dostupné jen pro úzkou skupinu „vyvolených“. Tedy dnes už ne… Ale napadlo Vás někdy, jak to vypadalo před lety? Jak vypadali předchůdcí dnešních gigantů on-line zábavy jako jsou Dark Age of Camelot, Star Wars Galaxies nebo pořád hojně hraná Ultima Online? Ne? Tak právě pro Vás je určen tento článek…

MUD? MUD!

MUD je zkratka, složená ze slov Multi User Dungeon, tedy dungeon pro více hráčů. Předchůdci dnešních graficky excelentních MMORPG skvostů byli většinou hry, tvořené znaky z ASCII tabulky, ve kterých byla veškerá interakce prováděna pomocí sady ručně zapisovaných příkazů. Nemyslete si ale, že by tím něco ztráceli, ba právě naopak. MUDy byli ve své době většinou hry, dostupné jen pro pro úzký okruh lidí, disponujících připojením k Internetu, tedy povětšinou studentů vysokých škol… Existuje spousta druhů MUDů. MUDy, odehrávající se ve fantasy světě nebo naopak MUDy ze vzdálené budoucnosti, MUDy, ve kterých se bojuje nebo jen tak mluví. Druhů je zkrátka hodně a pokud se pro nějaký rozhodnete, určitě si vyberete…

Jak začít hrát?

MUD je služba, provozovaná přes protokol Telnet, což znamená, že budete potřebovat nějakého toho klienta, který bude Telnet umět. Windows sice obsahují klienta svého, ale pro hraní je krajně nevhodný, doporučují ho nahradit klientem jiným, např. PuTTY. Po přihlášení k serveru, kde MUD běží, budete zpočátku zaplaveni hromadou textu, ale žádný strach, zorientujete se rychle… Většina MUDů Vám nabízí přihlášení jako host, můžete se tedy přihlásit do hry a podívat se jak vypadá. To provede jednoduchým příkazem „login as guest“ (bez uvozovek). Pro normální hraní budete ale potřebovat vlastní postavu, kterou si založíte dalším intuitivním příkazem: „create new player“ (příkazy, které zde uvádím jsou spíše orientační, u některých MUDů se mohou lišit, proto zkuste nejdřív raději napsat „help“). Když se prokoušete až k samotnému hraní, nejspíše budete znovu zasypáni hromadou textu, po chvíli ale zjistíte, že nejde o nic jiného, než o hlášení o tom, kdo vstoupil do lokace, kdo z ní odešel, kdo co říká… Po překonání těchto úvodních strastí už na vás ale čeká MUD v celé své kráse. Mezi lokacemi se pohybujete většinou pomocí příkazů „n“ (north), „s“ (south), „e“ (easth), „w“ (west) atd. V tomto bodě je důležité důkladně prostudovat nápovědu („help“), kde jsou všechny příkazy popsány. V začátcích se Vám nejednou stane, že zabloudíte do míst, kde Vás ubijí silnější potvory (nebo hráči =), ale rozhodně se nebojte zeptat se někoho zkušenějšího o pomoc. Hráči MUDů jsou většinou staří dobráci, kteří Vám ochotně pomůžou. Váš herní osud se přímo odvíjí od počtu bodů za nabyté zkušeností (xp, experience points), které získáte jedině tak, že budete dané akce trénovat (např. boj, kouzlení atp.). Dále se ve hře nachází spousta úkolů, tzv. questu, spočívajících často v zabití nějakého silného stvoření nebo donesení nějakého ztraceného předmětu. Questy plnit nemusíte, ale jejich splnění se rozhodně vyplácí, protože býváte většinou obdařeni nějakými těmi xp… Pokud pořád tápete, doporučuji se zeptat tzv. Wizardů, což jsou většinou hráči, kteří splnili nějaký nadlidsky těžký quest… Ale pozor! Wizard Vám nepomůže s questem, ten musíte splnit sami, je nápomocen jen v případě technických nebo jiných problémů.

Slovo závěrem

Ačkoli to nemusí být patrné na první pohled, MUD je VYSOCE návyková záležitost, tak si dávejte pozor =) Mno, varováni už jste byli, takže pokud se pro nějaký ten MUD rozhodnete, přeji Vám mnoho zdaru…

A na úplný konec nesmí chybět seznam několika užitečných odkazů:

http://www.mudy.cz/ – Kvalitní web v českém jazyce, dobrý zdroj obecných informací.
http://www.mudconnector.com/ – Katalog zahraničních MUDů.
http://www.seznam.cz/Zabava_a_hry/Hry/Hry_pocitacove/Zanrove_zamereni/MUD/

Ještě bych chtěl poděkovat Pupuovi, jehož článek o MUDech mi hodně pomohl při napsání tohoto textu…

autor: Firamir

Mohlo by se vám líbit...